نام کامل:بیرامی,نام مستعار:خدمات مشاوره آروشا.آدرس سایت:www.acig.ir.همکاران:Arman Web

مرا بخاطر بسپار

ورود
  • تصویر شش
  • تصویر هشت
  • تصویر هفت
  • تصویر نه

نکاتی در مورد آموزش خلاقیت به دانش آموزان

آموزش خلاقیت به دانش آموزان

نکاتی در مورد آموزش خلاقیت به دانش آموزان : تشویق به خلاقیت باعث ایجاد مهارتهای فكری در كودكان می شود آنها یاد می گیرند كه خودشان مسایل مربوط به خود را حل كنند و از روش های مخصوص به خود برای انجام كارهای مختلف استفاده كنند

شاید اعتقاد شما بر این باشد كه خلاق بودن یعنی توانایی نواختن یك ابزار موسیقی، نقاشی كردن یك تصویر یا نوشتن یك شعر.

تمام مردم خلاقیت را ستایش می كنند اما هر كدام تعریف متفاوتی از آن دارند، در حالی كه این تعاریف خود شامل وجوه مشتركی هستند

آموزش خلاقیت به دانش آموزان به ما بسپارید.

ویژگیهای خلاق بودن در كودكان

اگر خلاقیت به عنوان یك فرآیند تلقی شود كه از چندین مرحله تشكیل شده باشد، برای درك بهتر باید آن را به عناصر تشكیل دهنده اش تجزیه كرد.

حال می خواهد كشیدن یك نقاشی باشد یا نواختن یك قطعه موسیقی كه در هر كدام از اینها چندین عنصر كلیدی نقش دارند. بنابراین توسعه بخشیدن به این عناصر می تواند تأثیر بسزایی بر روی رشد و پیشرفت كودك در تمامی سطوح خواه جسمی یا روانی داشته باشد.

با آموزش خلاقیت به دانش آموزان آنها را به سطوح بالایی برسانید

خود ابرازی:

یکی دیگر از روش های آموزش خلاقیت به دانش آموزان  خود ابرازی است که كودكان می توانند آنچه را كه می بینند، احساس می كنند، می شنوند یا درباره آن فكر می كنند، برای دیگران بیان نمایند.

این كار به آنها كمك می كند تا سبك و شیوه مخصوص به خود را در ابراز احساس و افكارشان پیدا كنند.

كنجكاوی:

یکی دیگر از روش های آموزش خلاقیت به دانش آموزان  كنجكاوی است که والدین باید این اجازه را به كودكان خود بدهند تا آنها، خود از طریق كنجكاوی، انگیزه و خواسته های طبیعی و ذاتی درونشان دریابند كه بعضی چیزها چه هستند، چگونه كار می كنند و «اگر...» چه اتفاقی خواهد افتاد.

مراحل آموزش خلاقیت به دانش آموزان  

آموزش خلاقیت به دانش آموزان بااكتشاف و آزمایش:

كودكان از روشهای مختلف برای استفاده از یك شیء، اسباب بازی یا فهمیدن مراحل یك بازی یا طرز كار یك وسیله استفاده می كنند.

آموزش خلاقیت به دانش آموزان باقوه تخیل:

كودكان به راحتی می توانند به خیالبافی بپردازند یا مجذوب یك بازی تخیلی شوند و با امتحان كردن بعضی چیزها به «ممكن» هایی دست یابند كه از نظر ما بزرگترها غیر ممكن به نظر می رسد.

آموزش خلاقیت به دانش آموزان باتفكر نامحدود:

كودكان مهارتهای فكریشان را با ایجاد ممكن ها و یافتن پاسخهای بسیار برای چیزهای مختلف بسط می دهند.

این عناصر و ویژگیها كه در فرایند خلاقیت امری طبیعی هستند در رشد روانی كودكان بسیار مؤثرند و منجر به ایجاد انگیزه هایی می شوند كه كودكان از طریق آنها به مهارتهای حل مسائل مختلف و تفكر مثبت درباره خودشان و احساس بی نظیر بودن و بسط مهارتهای ذهنی و ادراكی خود دست پیدا می كنند.

اینها مهمترین مهارتهایی هستند كه كودكان می توانند در زندگی روزمره خود از آنها استفاده كرده و تا دوران بزرگسالی نیز آن را ادامه دهند.

آموزش خلاقیت به نوزادان

ـ نوزاد خود را بغل كرده و او را راه ببرید و با این كار تجربه حركت را به او بیاموزید. تصاویر رنگی و زیبا در اتاق نصب نموده و در معرض دید او قرار دهید.

ـ با او صحبت كنید و برایش شعر و لالایی بخوانید.

ـ موزیكهای آرام پخش كنید.

ـ وسایل و اسباب بازیهای ایمن و بی خطر در اختیارش قرار دهید تا با آنها بازی كند.

آموزش خلاقیت به دانش آموزان پیش دبستانی

- بازیهای خیالی ونمایشی یك ویژگی بارز سنین پیش از مدرسه است، بنابراین وسایل و فرصتهای مختلف در اختیار او قرار دهید تا نقش های خیالی بازی كنند.

- از آنها سؤال زیاد بپرسید و بخواهید برای شما قصه بگویند یا بر روی كاغذ چیزی بنویسند.

- به هنگام بازی آنها را راهنمایی كنید و موضوعی را پیشنهاد دهید تا براساس آن بازی نمایشی خود را انجام دهند.

- در این دوره نیز همچنان به پخش كردن موزیكهای آرام و انجام فعالیتهای حركتی ادامه دهید.

- در امر آشپزی و فعالیتهای آموزشی آنها را دخیل نمایید.

آموزش خلاقیت به دانش آموزان

- بازیهای تخیلی در سنین مدرسه نیز بسیار متداول است. البته در سطحی گسترده تر و با تقلید از قهرمانان داستانها و اشخاص مشهور هنری و فرهنگی.

- قدرت تصمیم گیری را در آنها افزایش دهید حتی اگر با تصمیمات مختلف، اشتباههایی را نیز مرتكب شوند. زیرا در این صورت بیشتر درصدد بهبود مهارتهای فكری و یافتن راه حلهای مناسب برای مسائل خود برمی آیند.

- برایشان داستان بگویید یا بنویسید تا خودشان بخوانند.

- آنها را به فعالیتهای حركتی و جسمی، بیشتر مانند ورزش كردن ترغیب نمایید.

خلاقیت یك فرآیند است نه یك نتیجه

همه كودكان خلاق هستند و تمام عناصر یاد شده در فرآیند خلاقیت به طور ذاتی و طبیعی در همه آنها وجود دارد. همه آنها نیاز به خود ابرازی دارند. كنجكاو هستند، كشف كردن را دوست دارند، اهل تخیل هستند و فكر می كنند.

تمام این ویژگیهای طبیعی به وسیله فرصتهایی كه برای استفاده به آنان می دهیم، تقویت می شوند.

نتیجه خلاقترین تلاشها، معمولاً چیزی است كه به راحتی می توانید آن را لمس كنید، ببینید، بشنوید یا حتی آن را مزه كنید(مانند یك پتو، ساختمان، یك آواز یا یك غذای خوشمزه و لذیذ).

هنگامی كه كودك شما از مداد رنگی استفاده می كند تا چیزی را خلق كند، نقاشی یا تصویر ایجاد شده همان نتیجه خلاقیت او می باشد، بنابراین تشویق شما به خاطر خود نقاشی نیست بلكه به خاطر فرآیند خلاقیتی است كه كودك از آن استفاده نموده تا آن را به تصویر كشد.

لذا سعی نكنید فكر خود را بر روی آنچه كه كودك خلق نموده متمركز كنید یا نگران نتیجه مطلوب باشید بلكه آنچه مهم است خلاقیتی است كه كودك شما آن را به كار برده است.

خلاق بودن به معنی استعداد داشتن نیست زیرا همه بچه ها به یك اندازه در زمینه های هنری، موسیقی، نوشتن و حل مسایل و... مهارت ندارند. اما همه آنها طالب به دست آوردن فرصتهایی هستند تا بتوانند خود را ابراز نموده و در فعالیتها و سرگرمی ها شركت نمایند.

بنابراین كودك شما حتماً نباید در فرصتی كه به دست می آورد عالی عمل كند بلكه باید آن را انجام داده و احساس آزادی عمل و راحتی نسبت به آن داشته باشد.

حال شما چه كار باید بكنید؟ به این منظور شما باید به او اجازه تفكر، تصور (تخیل)، كشف، كنجكاوی و قدرت ابراز وجود داده و بگذارید خودش را بیان كند.

آموزش خلاقیت به دانش آموزان,مشاوره و استقرار استاندارد ISO,آموزش و استخدام HSE,نرم افزار مدیریت جامع فرآیندهاIMS

 
 
 
 

درخواست تماس

برای درخواست مشاوره؛ لطفا شماره تماس خود را وارد نمایید:

شماره تماس(*)
شماره تماس وارد شده صحیح نمی باشد.

برای ارسال نظر کلیک کنید
  • نظری ارسال نشده است

نشان شده ها

  • نظری ارسال نشده است

مورد علاقه ها

  • نظری ارسال نشده است

نماد اعتماد

خبرخوان

تابناک | TABNAK

سایت خبری تحلیلی تابناک | اخبار ایران و جهان | TABNAK

شمارشگر بازدیدها

امروز64
دیروز67
هفته379
ماه843
کل بازدیدها78189